wtorek, 16 marca 2010

TŁUMACZENIETak jak po wódce następuje kac, a po zdradzie moralne obrzydzenie, tak stanie się i to.
W ostatnim tygodniu dostałem kilka listów od życzliwych, którzy doradzają mi porzucenie pisania bloga. Doradzają, bo poczuli w sobie moc wiedzy.
Tak jak do kawy dolewam mleko i mechanicznie odpalam papierosa, tak zdawkowo odpisuję na te tyrady lub milknę przyciskiem power komputera.
Tak jak zrobiłem sobie obrzydliwości z tysiąc, tak zrobiłem sobie kilka przyjemności. Nadal jestem hazardzistą. To wydanie jest frapujące i pomaga mi niczym seks przed zaśnięciem.
Wróciłem do pisania codziennego, co porzuciłem na rzecz pokera, a zacząłem w wieku szczenięcym, bo czternastu lat. Wróciłem do fotografii, co naszło mnie wraz z wypiciem pierwszego wina marki wino. Wróciłem do poezji, bo ten fragment grafomanii uprawiam od momentu, gdy ojcu przeszła ochota mnie bić. Jego zniechęcenie, moja twórcza wena. Znowu zacząłem pisać opowiadania, dramaty, na rozkładzie napoczęta książka.
Uratowałem się powrotem do słowa. Gdy poczuję się uratowany zupełnie, alblo znowu polegnę, wtedy wsłucham się w głos życzliwych.
Tłumaczenie moje przedstawiam jako alibi dla samego siebie. - Terapia przez pisanie – co to za gówno? Pada pytanie z czyjejś głowy. To moje, własne, przetworzone, bolesne, radosne, żadne, małe, wielkie.
Jest jeszcze jeden argument: pisząc bloga, nigdy nie skłamałem, a uczciwość słowa, to dla mnie rzecz nowa. Ciekawa. Dlatego jeszcze będę. Pisał. Marudził. Będę uczciwy. 

45 komentarzy:

 1. Życzliwi radzą Ci przestać pisać bloga? A to heca. Daj namiary, mam dla nich porady... Ale będą jaja.

  OdpowiedzUsuń
 2. taaak...
  nie ma to jak ,,życzliwi" :-P
  założę się, że ten ktoś, kto pyta co to za ,,gówno" sam pisze - chociażby komentarze na cudzych blogach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Życzliwych przełóż z głowy do dupy.
  Pisz i marudź TU.
  Ciesz się tu. TEŻ.

  Koniecznie!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. to jest TWÓJ blog..Twoja decyzja..Twój wybór..nie tłumacz się...po co? nie podoba się - do widzenia!!! Trzymaj się HC...musi Ci wystarczyć, ten 'mały tłumek' co to obserwuje Twoje wynurzenia i jakże często się z nimi utożsamia..znajdziesz tu życzliwe Tobie osoby :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Holden, a komu ty się tłumaczysz i z czego??Dla siebie samego potrzebne ci alibi, żeby robić to, co lubisz robić??? No weźże...

  Ja też pozwolę sobie "życzliwie doradzić" :-): zmień tytuł wpisu na "Sp...jcie!" :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. hmm, to jak zrobić scenę w sklepie ze słodyczami z powodu nieumiarkowanej ich sprzedaży .. prócz wolności pisania istnieje przecież wolność powstrzymywania się od czytania .. to jest Twoje terytorium. i już.

  OdpowiedzUsuń
 7. I bardzo dobrze! TO JEST TWÓJ KAWAŁEK PODŁOGI! i niech ci, którym tu się nie podoba, spadają! Ja lubię do Ciebie zaglądać i brakowałoby mi Ciebie! Do k... nędzy! Wara wszystkim życzliwym! MY MAMY SIEBIE, każdy z nas, piszących w necie, ma potrzebę podzielenia się sobą, bo nie zawsze w rzeczywistym świecie mamy do kogo gębę otworzyć. Pisz dalej, bo nas jest dużo!!! ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę nie porzucać pisania. Naprawdę czytam Pana bloga z nieukrywaną radoscią, bardzo lubie Pana zabawy ze slowem. Ma Pan wielki talent i przy okazji pomaga Pan ludziom, bo czytanie to tez taki zabieg terapeutyczny dla czytajacego. Poza tym miedzy czytającym a Autorem wytwarza sie bardzo specyficzna więź. Niech Pan sie nie zniecheca paroma slowami krytki, ona niestety bedzie zawsze...

  OdpowiedzUsuń
 9. odwiedzam Cię od dawna, choć zawsze milcząc...
  w ciszy kibicuję... i podziwiam zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 10. Nasz internet pełen jest frustratów, którzy dają tutaj (anonimowo, co za frajda) upust własnym złościom, kompleksom i Bóg jeden wie, czemu jeszcze. Czasami obserwując różne fora mam wrażenie, że gdyby wprowadzić powszechne pozwolenia na broń, ludzie strzelaliby do siebie z tej frustracji na ulicach. A ponieważ nie mają broni, wylewają swoją agresję w necie. A Ty jesteś idealną ofiarą - na pozór słaby, co dodaje im odwagi i pewnie jeszcze nie raz napiszą, więc czas się do popularności przyzwyczaić:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie bardzo rozumiem życzliwość tej życzliwości... Jak miałam bloga na Onecie tez dostawałam takie listy . Tutaj mnie olefffają :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie rozumiem osób, które mogły napisać Ci, żebyś przestał pisać bloga. Nie tylko z powodów, które tu wymieniłeś. Ale i dla osób, które tu do Ciebie zaglądają! W tym dla mnie.
  Przyznam, że w tym wszystkim, co piszesz, niepokoi mnie tylko hazard - uważam, że to taka namiastka - zastępstwo maminego cycka, daje krótkotrwałe poczucie, że wszystko jest cudownie, ale potem nagle okazuje się, że ten cycek nie jest mój i nie jest na zawsze!
  Jak większość nałogów - boję się tego i jako kobieta i jako człowiek.
  To już pisanie jest o wiele lepsze.
  A zdjęcia to już koniecznie rób! Bo są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 13. a TERAZ DANIE DANIE GŁÓWNE, ZACYTUJĘ WAM WPISY Z 12 LISTÓW, które ostatnio dostałem ( przepraszam nadawców), no to lecimy:
  1 - nudny jesteś jak mój mąż, skończ z pisaniem, nie pisz więcej
  2 - Ci co komentują i tak mają cię w dupie, a więc po co piszesz
  3 - blog to terapia - pieprzysz tak codziennie, skończ tego bloga
  4 - czytam i nic, a NIC Ci nie i wierzę, kłamiesz, a więc nie pisz
  5 - dosyć tych wypocin, brandzluj się i zapraszamy do siebie....(...)
  6) twoje wpisy i zdjęcia, to czysta amatorka! - myślałeś o o walnięciu z jakiegoś mostu> jeżeli tak, to SKACZ!
  7) - DUPA - A NIE PISANIE, P[PRZESTAŃ, PROSZĘ
  8) Ci ludzie i tak Cię nienawidzą, więc po co piszesz Holden, rajcuję Cię TO?
  9) - wstydu oszczędź, zygać już nie mogę po twojej grafomanii
  10) - Stary jesteś, a GŁUPI jak but, kiedy kończysz ze sobą i pisaniem?
  11) mam Ciebie dosyć, cieszę się, że i ty także siebie, skończ ten blog samobójstwem, to będzie ś
  12) dupa, a nie facet! pisać bloga! każdy potrafi, skończ z tym GÓWNEM i zacznij życie,m dupku

  OdpowiedzUsuń
 14. Holden, no naprawdę... przecież tacy frustraci są w całym internecie. Masz czytelników, którzy komentują, bo czytają. Te bzdury rodem z onetowych newsów kasuj od razu. Szkoda twojego czasu i uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 15. a ja się nie zgadzam!;) Nie zgadzam na niepisanie! Jak będzie trzeba ogłoszę strajk głodowy ale Holdena sobie odebrać nie pozwolę ;) O!
  pozdrawiam ciepło i nie łam się... w necie pełno syfu, trzeba patrzeć gdzie stawia się nogę ale iść należy. Do przodu. Jak zawsze.
  K.

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja się dziwię zawsze, że przeczytają, nie podoba się, to nie przejdą dalej, tylko jeszcze tę żółć z siebie wyleją...

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. jeb się i zmień męża.
  2. Ja mam takich w dupie.
  3. Blog to terapia - zgadza się - zacznij pisać numer trzy albo jeb sie.
  4. Nie czytaj, nie wierzysz sam sobie boś kretyn ale o tym nie wiesz. Przerażają cię myśli wylewane...
  5. Chetnie zostałbym wybrandzlowany cokolwiek to znaczy. Myślę, że to rodzaj jakiegoś francuskiego rattatouille.
  6. Znakomite dzieła zawsze wywoływały w pokurczonych mózgach reakcje faszystowskie. Picasso i nie tylko przykładem.
  7. Dupa jest dobra w każdym kontekście.
  8. nie nawidze Cie holden, rajcuje mnie to i będę o tym pisał aż mnie szlak nie trafi od takich listów.
  9. Oszczędź wstydu i takich postów nie cytuj. Tu ludzie raczej słowem się cieszą i semantyczna poprawność nie jest im daleka.
  10. Ale jaki znowu but. Skórkowy, plastikowy Adiddas, trampki? Nie można zrozumieć nadawcy.
  11. Ktoś ma cię dosyć. Czyta Twojego bloga zamiast nie czytać i nie mieć dosyc ale czyta i ma dosyć. Może ma dosyt. O to chodziło? Albo niedosyt?
  12. Jeśli jesteś dupa a nie facet (tylko skąd ten skurwiel to wie?) to przyjeżdżam Cię wydupczyć do Poznania albo nie do poznania. Wydupczę cię nie do wrocławia.
  13. Mój podpunkt. Jak ładnie się złożyło, że 13. Ja spokojny człowiek jestem ale bójcie się wszyscy, kiedy wasze adresy wpadna w moje ręce. Tak na prawdę jestem z Nowej Soli. Ale wielu tłukom może to nic nie mówić. I dobrze.
  Holden mordo...kocham cię
  I niech teraz przysyłają pedalskie teksty. Będziemy mieli ubaw.

  OdpowiedzUsuń
 18. Holden, ja mam wrażenie po przeczytaniu tych listów, że Ty i Twój blog pełnicie dla autorów tych maili funkcję kozetki u psychiatry. Obrażając Ciebie mogą wylać swoje frustracje i kompleksy i poczuć się lepiej. Pełnisz więc, chłopie, funkcję terapeutyczną:-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kiedyś już komuś powiedziałam: mam jednowyrazową uniwersalną radę dla wszystkich, którzy już od progu mówią mi, co mam robić, jak żyć, wygłaszają na jej temat opinie i udzielają rad wszelakich. :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Isle of Mine napisała najmądrzejszą rzecz w tych komentarzach. Kasuj te psy ujadające. Po co je uciszać i z nimi pertraktować jak to głupie psy? Szkoda klawiatury.

  OdpowiedzUsuń
 21. punkt dla Bareya - podsunął Ci kilka najpełniejszych odpowiedzi i jedną dobrą radę!

  OdpowiedzUsuń
 22. Z ludźmi, którzy fatygują się, żeby komuś coś takiego napisać, nie chodzi bynajmniej o argumenty. Dlatego nie warto odpisywać, nie warto nawet czytać.
  Wydaje mi się, że pisanie bloga zawsze jest jakąś tam formą terapii lub kompensacji... a dlaczego miałoby nie być?

  OdpowiedzUsuń
 23. Haha ;) Bareya nieźle skomentował! ;) A Ty się nie przejmuj, tylko śmiej z tego całego szumu. Od wieków, na wieki, było, jest i będzie ludzkie dogadywanie, ludzka zawiść, ludzkie wywyższanie się.
  Ja Cię gorąco pozdrawiam i życzę, byś nigdy nie zwątpił w siebie, w pisanie i w nas!

  OdpowiedzUsuń
 24. Krytykują - to znaczy że mimo wszystko czytają. Może znajdują u kawałek prawdy o sobie.
  Olej "życzliwych"
  Jeśli masz taka potrzebę to pisz- to jest twoje (nasze trochę też - jeśli pozwolisz)
  Ściskam

  OdpowiedzUsuń
 25. no doprawdy ręce "opadywują" i po bruku się ciągną!
  ...naprawdę uwielbiam ludzi i niemal jedyną ich cechą jaką ciężko jest mi im wybaczyć jest.. GŁUPOTA (źle kojarzy mi się też brak wyobraźni). Nie ta będąca konsekwencją braku wiedzy, ale ta, która dotyczy "ciasnoty" umysłowej..totalnego umysłowego ograniczenia.Ale wiesz co...zarazem żal mi takich ludzi...pomyśl ile tracą mając tak wąskie horyzonty!jak niewiele widzą, czują, doświadczają.. :/
  Konstruktywna rozmowa, na argumenty, nie może mieć z nimi miejsca, a na przekrzykiwanie się- szkoda czasu i atłasu. Przysłowiowa pyskówka z NIMI do niczego nie doprowadzi, niczego nie nauczy. Więc po co się cofać..?
  Tak naprawdę Mądry może głupiemu tylko współczuć.. :)).. Zresztą czy się w to wierzy czy nie, faktem jest, że negatywna energia wraca ze zdwojoną siłą! i już mi tych ludków żal podwójnie :// :)ojj za miękkie mam serducho, za miękkie :D

  ...Kiedyś bardzo przejmowałam się opinią innych ..aż dotarło do mnie, że skoro mam się kierować tylko zdaniem- niejednokrotnie obcych mi- ludzi...TO PO CO WÓWCZAS MIEĆ WŁASNE??...
  A przecież NIE CHCĘ być chorągiewką, marionetką w rękach tłumu dopasowującą się do czasu, okoliczności i potrzeb..!I wiem, że TY też nie.. Dlatego Holden...OLEJ TO!OLEJ ICH!
  Polecam Ci zasadę, którą i ja wyznaję od kilku lat:
  "Dopóki postępuję tak jak należy i dopóki sumienie mnie nie dręczy, niechaj każdy gada o mnie co mu się podoba"

  Jak najdłuższego żywota dla Ciebie i Twojego bloga Holden :)
  Życzę Tobie a i Nam "tu zgromadzonym"
  :)))))

  OdpowiedzUsuń
 26. Jessuuu właśnie zobaczyłam jak się rozpisałam..dopuść taką kobitę do komentarza to od razu elaborat wystosuje.....:/ :D

  To ja już nie zakłócam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Moi Drodzy - tak, będę kasował, nie będę odpowiadał, będę milczał, lecz słowem walczył o siebie dalej:) Dziękuję za wszystkie słowa. Mam jednak prośbę: - Gdy Was coś wkurza - mówcie, piszcie, nie lubię TYLKO głaskania!!!


  :)))Bareya - ale miałeś ubaw, prawda::::)??? Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 28. Holden nie chcesz kasować, nie będziesz odpowiadał, będziesz milczał a ja proszę jeszcze nie czytaj takich bzdur jakie zacytowałeś. Rozumiem, że nikt nie lubi tylko głaskania ale takie komentarze to nawet nie kopniaki. To ubliżanie.. Łatwo jest powiedzieć - nie bierz tego do siebie. A jednak po takim czytaniu zawsze coś zostaje. Przeczytane słowa plączą się w głowie.. a po co? Miłego dnia Holden i uśmiech proszę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bareya! ... haha fantastycznie ale i tak nie pojmą!
  Najpierw słów mi zabrakło i aż komentować mi się nie chciało tego, że jakiś jeden z drugim wpadną na pomysł odciągnięcia kogoś od pisania bloga. Dopiero cytaty tego owocu inteligencji polskiej (złote usta dla nich wszystkich!) ... ach zjadowiły mnie (delikatnie mówiąc), grrr. Przecież oni się nudzą, a porównanie tych wypocin ich pustych mózgownic do zwierzeń na kozetce jest jak najbardziej trafne. Frustraci ... oj zna się takich ... którzy sami by chcieli ale nie potrafią. Jedyne co może się wylać z ich pustych łbów to żółć!
  NIE nudzisz, NIE pieprzysz, JA LUBIĘ tu zaglądać i aż się przestraszyłam, że może i Ty się przestarszysz i zamkniesz "naszTwójkawałekpodłogi" ;(
  ściskam:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Uprzejmie uprasza się pana Holdena, by pisał dalej na pochybel życzliwym! Amen.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dopiero do mnie dotarło! :0
  Holden to DUPA jest, jak się okazało :) niezła pewnie DUPA! A ja Ci wierzyłam, żeś Ty facet a Tyś laska normalna, bo dupa to nie za ładnie:)
  .... stąd te BUTY:)...

  OdpowiedzUsuń
 32. Bareya ma rację! ktoś zużywa energię, a mało to trolli jest?!

  Uśmiechy posyłam!

  OdpowiedzUsuń
 33. Dziękuję Holden za zdjęcia i słowa i duszę szczerą bez pudru za jej okruchy życia codziennie nowe widzę w nich moje różne zdarzenia inne osoby podobne myśli te same słowa miesza się wszystko i łączy w jedno życie warte zachodu słońca i ciepła tu nie brak zamki i klamki zamknięte w słowa można doświadczyć zabrać do domu chmury niebo i drzewa radość i smutek przyjaźni siłę życia i Boga tęsknotę ...
  A wiatr za drzwiami choć wieje straszy nic Ci nie zrobi bo JESTEŚ Z NAMI :)

  Znajoma z podwórka

  Dupa Dupa Dupa ... Dupa wołowa... a to dla równowagi :)

  OdpowiedzUsuń
 34. nie rozumiem...
  po co ktoś coś czyta jeśli mu się tu nie podoba i jeszcze nie omieszka krytykować...
  może to ich własna terapia...
  dowalić komuś, mi będzie lepiej... ???

  ja się cieszę że ich olewasz... :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Holden, jestem oburzony, że nie zacytowałeś mojego listu :p

  OdpowiedzUsuń
 36. Faktycznie, jak pisze Isle of Mine : niech spierdalają.
  Dobrze jest robić coś dla siebie, nie ogladając się na innych.Dobrze jest to umieć, jak Ty, Holden.
  "Zawsze znajdą się ludzie, którym przeszkadza widok człowieka, który idzie przed siebie nie prosząc o nic" [ Marek Hłasko ]

  OdpowiedzUsuń
 37. Masz sztab prawdziwie życzliwych ludzi za sobą! To dużo ważniejsze niż kilku ćwierćinteligentów, którzy pewnie sami mają problem z własnym życiem i cierpia na brak pomysłów jak sobie pomóc więc pluja jadem na prawo i lewo.
  Ja tam lubię Cię czytać!
  Dajesz "kopa" :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 38. psy szczekają, karawana idzie dalej. Mam wrażenie, ze to jest jedna, lub kilka tylko osób. Wylewa własna złość na Tobie, bo sama/mi mają problemy, ale nie potrafią ich ujawnić, ani sie nimi podzielić. Ja bym to kasowała i spuszczała wodę. Twój blog jest dla mnie bardzo ważny. Więc pisz,i pisz!:)

  OdpowiedzUsuń
 39. Zerknęłam na fragmenty tych listów! Kurczę, co za pojeby! Przepraszam za wytworne słownictwo! Najgorsze jest to, że ludzie na poziomie dostając po głowie gumofilcem nie potrafią się tak łatwo z tego gumofilca otrząsnąć!
  Ściskam Cię mocno!!!!

  OdpowiedzUsuń
 40. Czytam Ciebie od jakiegoś czasu - milczę , ale po tym wpisie muszę coś napisać .
  Ci ludzie naprawdę nie mają nic do roboty -skoro czytają coś co im się nie podoba . Szkoda na nich czasu , pisz dalej .... a swoją drogą że ludziskom się chce te głupoty do Ciebie wypisywać .
  Pozdrawiam po raz pierwszy

  OdpowiedzUsuń
 41. iwjardim - witaj, po tym wpisie JEST LEPIEJ:) listów mniej:) Uściski.

  OdpowiedzUsuń

statystyka